3-4) YASİN SÛRESİ (36. SÛRE) VE 19

BULGU:

Yasin Sûresi “Ye-Sin” başlangıç harfleriyle başlamaktadır. Bu başlangıç harflerinin bu sûrede geçiş sayıları şunlardır: “Ye” harfi 237 defa “Sin” harfi 48 defa. Bu iki harfin geçiş adetlerini toplarsak, ortaya çıkan sayı 19’un tam katıdır: 237+48= 285 (19x15).

NOT VE İNDİRMELER:

Bilgisayarda arattığımızda Ye harfinin, 3 çeşit yazımı olduğunu bilmemiz lazım. Bu yazımlar ve bilgisayarda Yasin Sûresi'nde arattığımda bilgisayarın bulduğu sayılar şunlardır:

174+55+4= 233 ediyor. Fakat ben Yasin Sûresindeki her Ye ve Sîn harfini aynı zamanda kendim birkaç kez saydım (Bütün diğer harf sayımlarımda olduğu gibi). Sîn harfini, bilgisayarın saydığı gibi buldum. Ye harfinden 4 tânesini ise bilgisayarın saymadığını farkettim. Bilgisayarın saymadıklarını Word belgesinde sarı dolgu renginde işaretledim. Bilgisayarın saydıklarını ise hemen yukarıda belirttiğim gibi (Yeşil, pembe ve gri dolgu renklerinde) biçimlendirdim. Tüm sîn harflerini ise turkuaz dolgu renginde biçimlendirdim.

Yasin sûresi’ndeki ye ve sin harflerinin sayımını gösteren word belgesini şuradan indirebilirsiniz: Belge 1.

Yasin sûresi’ndeki ye ve sin harflerinin sayımını âyet âyet gösteren excel belgesini şuradan indirebilirsiniz: Belge 2.Bu sayfa 2143 kez ziyaret edilmiştir.


Yorumlar