HÂ-MÎM BAŞLANGIÇLARI / GİRİŞ

Kuran’da birbirini izleyen 7 sûre “Hâ-Mîm” başlangıcıyla başlamaktadır. Bu sûreler 40, 41, 42, 43, 44, 45 ve 46. sûrelerdir. Tüm bu sûrelerin birinci âyetleri iki harften oluşur: “Hâ- Mîm.”

Bu 7 sûreden bir tanesi istisnâi bir durum oluşturarak, ikinci âyetinde de başlangıç harfi bulundurur; bu sûre 42. sûredir; birinci âyetinde Hâ, Mîm başlangıç harfleri bulunur, ikinci âyetinde ise Ayn, Sîn, Kaf başlangıç harfleri bulunur. 42. sûre bu özelliğiyle sadece Hâ, Mîm sûrelerinin arasında istisnâi bir durum oluşturmakla kalmamakta, tüm başlangıç harfleriyle başlayan sûrelerin arasında da istisnâi bir durum oluşturmaktadır; çünkü, bu sûreden başka hiçbir başlangıç harfli sûrenin ikinci âyetinde başlangıç harfi bulunmamaktadır. Bu sûrenin dışındaki bütün başlangıç harfli sûrelerin başlangıç harfleri, bu sûrelerin sâdece birinci âyetlerinde bulunmaktadır.

Hâ-Mîm başlangıçları, bulundukları sûrelerin 1. âyetlerini tek başına oluşturmaktadırlar. “Ayn-Sîn-Kaf” başlangıcı da Şura Sûresi’nin 2. âyetini tek başına oluşturmaktadır. Yâni başlangıç harflerinden sonra herhangi bir metin gelmemektedir.Bu sayfa 1161 kez ziyaret edilmiştir.


Yorumlar