SÛRE NUMARALARI VE ÂYET SAYILARI / BAŞLANGIÇ

2) Sûre numaraları ve âyet sayıları bölümü ve 1-2) Tüm Kur’ân’da Besmele ve 19 başlığı, Kuran’ın sûre numaralarından âyet numaralarına kadar mükemmel bir şekilde düzenlendiğini ispatlamaktadır. 2. bölüm ve 1-2) başlığı altındaki incelemeler Kuran’ın dünyada yaygın olan Hafs versiyonuna göre yapılmıştır; evinizde olan Kuran’dan bu sonuçları siz de kontrol edebilirsiniz. Sonuçta burada ortaya konanlar Kuran’ın dünyadaki yaygın versiyonu olan Hafs’ın doğruluğunu onaylamaktadır.

Bölüm 2’yi iki başlık altında gerçekleştireceğim: a) Sayıların toplamı, b) Rakamların toplamı.
  • Sayıların toplamı başlığında, sûre numaralarının ve âyet sayılarının toplamı baz alınacaktır.
  • Rakamların toplamı alt başlığında ise, sûre numaralarının ve âyet sayılarının rakamlarının toplamı baz alınacaktır.
9. sûrenin son iki âyetinin (128. ve 129. âyetleri) Kur’ân’dan olmadığına ve Kur’ân’a sonradan kötü niyetli kişilerce eklendiğine inanıyorum. Bu sitedeki bütün matematiksel hesaplamalarımda 9. sûreyi 129 âyet değil, 127 âyet olarak kabûl ediyorum, fakat 9. sûreyi 129 âyet olarak değil de 127 âyet olarak kabûl etmem bâzı durumlarda sonucu değiştirmiyor, bâzı durumlarda ise değiştiriyor. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi ‘Başlangıç/Açıklamalar/9. sûrenin son iki âyeti (128. ve 129. âyetleri) hakkında’ kısmında verdim.
  • Sayıların toplamı alt sisteminde de, rakamların toplamı alt sisteminde de, her zaman olduğu gibi, 9. sûreyi 129 âyet değil, 127 âyet olarak kabûl ettim. 9. sûreyi 129 âyet olarak kabûl etsem de 127 âyet olarak kabûl etsem de sayıların toplamı alt sisteminin sonucu değişmiyor. Fakat 9. sûreyi 127 âyet olarak kabûl ettiğimde vâr olan rakamların toplamı alt sistemi, 9. sûreyi 129 âyet olarak kabûl ettiğimde vâr olmuyor, çöküyor.
  • 1-2) Tüm Kur’ân’da Besmele ve 19 başlığında ise, 9. sûreyi 129 âyet değil de 127 âyet olarak kabûl etmem, bâzı matematiksel bulgularda sonucu değiştiriyor, bâzı matematiksel bulgularda ise sonucu değiştirmiyor.


Bu sayfa 1463 kez ziyaret edilmiştir.


Yorumlar